Vytrvalost - Krátkodobá vytrvalost

Obsah
Vytrvalost
Biologický základ
Druhy vytrvalostí
Dlouhodobá a střednědobá vytrvalost
Krátkodobá vytrvalost
Rychlostní vytrvalost
Prostředky rozvoje
Aerobní trénink a fotbal
Anaerobní rychlostně vytrvalostní trénink
-všechny strany

Krátkodobá vytrvalost

Základní charakteristika

Krátkodobá vytrvalost je charakterizována jako schopnost vykonávat pohybovou činnost co možná nejvyšší intenzity po dobu 2-3 minut (extrémně do 5 minut). Rozhodujícím faktorem rozvoje je anaerobní kapacita, tj. množství energie uvolňované bez přístupu kyslíkui. Vysoká tvorba laktátu má za následek velký vliv na nervovou soustavu poklesem výkonu, narušením koordinace, bolestí ve svalech atd. Kapacita využití laktátového systému závisí na:

  • subjektivní schopnosti tolerovat nepříjemné důsledky okyselení vnitřního prostředí, tj. neutralizovat ho a pokračovat v činnosti při vysoké koncentraci kyseliny mléčné.
  • úrovni zásob zdrojů energie (svalového glykogenu).
  • rychlostí mobilizace uvedených zdrojů

Do jisté míry je ukazatelem anaerobní kapacity (tj. množství zdrojů energie bez kyslíkových reakcí) kyslíkový dluh, i když neodpovídá pouze anaerobně glykolytické tvorbě ATP. Potvrzuje to i skutečnost, že velikost kyslíkového dluhu je v úzké souvislosti s hodnotami laktátu.

Anaerobní kapacita je zhruba z 90% geneticky podmíněna.


Komentáře
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Copyright 2006-2010 by http://www.fotbal-trenink.cz