Náměty, postřehy, komentáře
Proč se vyrábí různé velikosti míčů ?
Čtvrtek, 15 Leden 2015 09:07
Rádi dáváme prostor vašim příspěvkům na zajímavá a prospěšná témata.
Rád bych se vyjádřil k tématu velikosti hracích míčů u kategorie mladších a starších přípravek.
Mladší přípravky, tam je to jasné. Ideální je začít těmi nejmenšími velikostmi jako je balón č. 1, č. 2 a poté č. 3. Ovšem dále se naskýtá otázka, zda – li nepokračovat v práci s míčem velikosti č. 3 i u starších přípravek až do jejich přechodu v mladší žáky ? Osobně myslím, že to je naprosto rozumné. Přesto se často setkávám s kolegy trenéry, kteří tak moc chtějí hrát s tzv. dospělými balóny i u přípravek, což je pro vývoj dětí naprosto zhoubné. Děti v tomto případě do míče kopou tzv. silově a nikoliv technicky a nepoužívají ke kopu jemnější struktury řízení pohybu. Dále u dětí vlivem nárazů dochází k poškozování rozvíjejících se šlach, kloubů a svaloviny.
A přitom stačí podívat se do pedagogicky organizačního manuálu pro přípravky kat. U 10 a U11, kde je napsáno, že v uvedených kategoriích se hraje s míči o velikosti 3, hmotnost: 250-310g, obvod: 57-62cm nebo odlehčenými míči velikosti č. 4 (hmotnost 290-320g, obvod 63-66 cm).
Je hrozné vidět při utkání ty malé kluky, jak se snaží ukopnout těžší variantu balónu vel. 4 a někdy i vel. 5 a přitom stačí jediné, používat ještě nějakou chvíli balón vel. 3, který je pro rozvoj koordinačních a technických dovedností kat. U 10 a U 11 velmi prospěšný. Jaký na to máte kolegové názor??
Bc. Tomáš Rain
trenér mládeže kat. U 7, U 10
FK Baník Most 1909
Komentáře |
|
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
Powered by !JoomlaComment 3.26